Schilling: BE-ja duhet ta emërojë një të dërguar special për dialogun Prishtinë – Beograd

Vendimin e sekretarit amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, për të emëruar Matthew Palmer si përfaqësues special për Ballkanin Perëndimor, ish-përfaqësuesi i Lartë për Bosnje-Hercegovinën, Christian Schwarz-Schilling, po e quan si tronditje për Bashkimin Evropian, i cili tashmë është përqendruar në problemet e veta.

Megjithatë, Schilling thotë se ky veprim i SHBA-së duhet të motivojë rajonin e Ballkanit Perëndimor për të gjetur një zgjidhje për problemet që kanë, raporton Gazeta Express.

Sipas tij, Bashkimi Evropian duhet të jetë më energjik në zgjidhjen e problemeve dhe integrimin evropian të rajonit të Ballkanit Perëndimor, duke thënë se nisma amerikane në vitet e ’90-ta e shtyu rajonin në drejtimin e duhur.

“Përvoja na ka treguar se vetëm zgjidhjet e dakorduara SHBA-Evropë janë të suksesshme dhe të qëndrueshme”, ka thënë Schilling për DW, transmeton Gazeta Express.

Ish-përfaqësuesit të Lartë për Bosnje e Hercegovinë në Evropë ka edhe të atillë që nuk iu pëlqen iniciativa amerikane.

Megjithatë, ai thotë se Washingtoni nuk dëshiron të lërë rajonin e Ballkanit Perëndimor të bjerë nën ndikimin e Rusisë dhe sipas Schilling, Trump dëshiron të shënojë një fitore tjetër para zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020.

Teksa flet për idenë e shkëmbimit të territoreve dhe korrigjimit të kufijve në baza etnike, Schilling thotë se një rrezik të tillë e kishte paralajmëruar edhe më herët, megjithatë, sipas tij, Palmer ka sjellë mesazhin në Ballkan se SHBA-ja nuk dëshiron të ketë shtete një etnike.

“Unë e kam paralajmëruar shumë kohë më parë rrezikun e rivlerësimit të kufijve bazuar në kritere etnike. Por Palmer e ka sjellë mesazhin se SHBA-ja nuk dëshiron të shoh shtetet monoetnike në Ballkan”, ka shtuar tutje diplomati gjerman.

Schwarz-Schilling njësoj sikurse deputeti i Bundestagut gjerman, Peter Beyer, ka thënë se Bashkimi Evropian duhet të emërojë një të dërguar special për dialogun Prishtinë-Beograd dhe për Ballkanin Perëndimor.

Diplomati gjerman në fund thotë se mbase është koha që serbët në Kosovë të flasin me zërin e vet dhe të mos e presin direktiva nga Beogradi, që flet gjithmonë në emër të serbëve. /GazetaExpress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).