SC Gjilani i’a bën “bajat” skuadrës Ruse, i tregon se është nga shteti i pavarur Kosova

SC Gjilani sot ka zhvilluar ndeshjen miqësore me skuadrën Ruse te Ligës së dytë, Yenisy Krasonyarsk, duke ngadhënjyer me rezultat 1-0 me golin e shënuar nga futbollisti boshnjak Darko Nikaç.

Me skuadrën Ruse lindi një problem ashtu siç jemi mësuar tani, skuadra Ruse e konsideroj SC Gjilanin skuadër e cila vjen nga shteti i Serbisë, por për një gjë të tillë “bardhekuqët”, reaguan ashpër duke kërcënuar me ndërprerje të ndeshjes.

Gjilanasit kërkuan që skuadra e tyre të pranohet që i takon shtetit të Kosovës e jo Serbisë, ashtu siç ishte e nënshkruar në kontratë.

Njeriu i parë i SC Gjilanit, Florim Zuka, lidhur me këtë incident ka deklaruar.
“Jemi mësuar nga sllavo-rusét që shtetin e pavarur të Kosovës mos ta njohin dhe të bëjnë probleme, nuk e di a e kanë bërë me vetëdije apo pa vetëdije, por ne e detyruam qe skuadrën tonë ta njohin si skuadër të shtetit të pavarur të Kosovës dhe për këtë jam i lumtur dhe po tregojmë se skuadra jonë është profesioniste me futbollist e staf të mrekullueshëm”./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).