Satirike, Vuçiqi në Bujanoc

Nga Sevdail Hyseni

Kur erdhi Vuçe në Bujanoc,
Desh i ngeli në fyt një koc..!

Me të kaluar nëpër Levosojë,
Nuk e foli një fjalë me gojë!

Mendon nga t’ia filloj fushatës,
Këndej, apo matanë autostradës?!

Të hamendësohej s’e shihte të udhës,
E ardhmja e Serbisë, matanë hekurudhës.

Struket ngadalë me shumë kusuritje,
Nuk sheh shtëpi, që s’është në shitje!

Mosni vëllezër serbë, lutet presidenti,
Qëndroni këtu, mos ikni nga vendi!

Kjo është vatra Juaj, çështje më intime,
E hapim kuletën për shumë investime.

Tek fliste Vuçiqi ndër serbët lokalë,
Shkëlqente premtimi sall elektoral.

Korrigjim kufiri – do të ketë garant,
I gjithë Bujanoci gjendet në ankand!

Sevdail Hyseni

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).