Saqipi: Uniteti i subjekteve politike reflekton një të ardhme më të mirë të qytetarëve të Bujanocit

Koordinatori i Shoqërisë Civile Nexhmedin Saqipi, priti në një takim pune bartësin e Listës për kryetar komune, Basri Veseli, nga radhët e Unionit Demokratik Shqiptar, Dega në Bujanoc, gjatë zgjedhjeve lokale të 21 qershorit, të këtij viti.

Fillimisht koordinatori Saqipi, e njoftoi zotëri Veselin, lidhur me aktivitet e jetës kulturore dhe informative në nivel komune dhe më gjerë në rajon, para dhe pas periudhës së pandemisë. Gjithashtu, gjatë këtij takimi u bisedua edhe për zhvillimet politike rreth zgjedhjeve parlamentare dhe lokale dhe iniciativën e Shoqërisë Civili për një unitet partiak dhe për një fushatë të ndershme, të lirë dhe demokratike.

Bartësi i Listës për kryetar të Komunës së Bujanocit, Basri Veseli, u dakordua me Koordinatorin Saqipi se çdo parti i ka parimet e veta, programet dhe qëllimet për të arritur një qeverisje të suksesshme lokale. Ai, më tej vazhdoi, se partia të cilën e përfaqëson ka një përvojë sa i përket funksionimit të pushtetit lokal, duke u nisur nga ai i Kuvendit e Këshillit Komunal dhe Ndërmarrjes Publike “Komunalia” etj.

Zotëri Veseli, në kuadër të këtij takimi, theksoi se nisma e Shoqërisë Civile për unitet të subjekteve politike është e mirëseardhur dhe e domosdoshme, ngase vjen në momentet më vendimtare jo vetëm për Bujanocin, por edhe për Luginën e Preshevës në përgjithësi, njofton Jetapress.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).