Saqipi: Aktakuza kundër Presidentit Thaçi, sulm kundër procesit dialogues shqiptaro – serb në Uashington

Ngritja e aktakuzës nga Prokuroria Speciale në Hagë, ndaj Presidentit Hashim Thaçi dhe ish kryetarit të Parlamentit republikan të Kosovës Kadri Veseli, ka ngjallur reagime edhe në rajonin e Luginës së Preshevës.

Duke e komentuar për Agjencinë e Lajmeve Jetapress, aktakuzën ndaj dy personaliteteve kyçe të politikës shqiptare, koordinatori i Shoqërisë Civile, Nexhmedin Saqipi, u shpreh me një shqetësim të papërmbajtur se një veprim i tillë, në prag të vazhdimit të bisedimeve shqiptaro – serbe në Uashington, s’ka se si të komentohet ndryshe vetëm si një minim i këtyre proceseve, nga të cilat varet perspektiva e paqes dhe stabilitetit në këtë pjesë të trazuar të Ballkanit.

“Nuk ka dilema se aktakuza e Prokurorisë Speciale në Hagë ndaj Presidentit Thaçi dhe ish kryetarit të Parlamentit të Kosovës Kadri Veseli, nuk do të jetë bërë pa qëllime të caktuara. Ky veprim i ngutshëm dhe i pamatur mirë i kësaj Gjykate ndërkombëtare erdhi shumë afër vazhdimit të dialogut të ndërprerë mes Prishtinës dhe Beogradit, i cili pritet të mbahet në shtetin më të fortë në botë, aleatin e shqiptarëve në Amerikë. Duke i njohur këto dy personalitete të larta të politikës shqiptare në Kosovë dhe rajon, jam i bindur se kjo aktakuzë tendencioze do të tejkalohet dhe misioni i tyre politik do të triumfoj ashtu si kauza e drejtë e luftës së tyre për liri dhe pavarësi. Në këtë drejtim, s’ka se si të mos përmendim edhe deklaratën e Presidentit Thaçi, kur tha para nisjes së tij për Amerikë, se është “ithtar që Lugina t’i bashkohet Kosovës dhe se këtë çështje do ta shtroj në Uashington”, thuhet në reagimin e koordinatorit të Shoqërisë Civile për Luginën e Preshevës, Nexhmedin Saqipi, njofton Jetapress.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).