Sa njohje i ka Kosova?

Numri i shteteve që e kanë njohur Kosovën mund të jetë pyetje për 1 milion euro në secilin kuiz dhe askush nuk do të mund të japë përgjigje të saktë.

Përzierja e disa aktorëve në procesin e shtimit të numrit të njohjeve dhe format e njohjes së shtetit të Kosovës nga vende të ndryshme, ka shkaktuar konfuzion së pari brenda Qeverisë së Kosovës e pastaj edhe tek organet apo organizatat joformale që e përcjellin me vëmendje numrin e shteteve që e njohin pavarësinë e Kosovës.

Ministria e Punëve të Jashtme e cila do të duhej të ishte adresa e parë ku një qytetar informohet për numrin e njohjeve që ka shteti, është treguar e “përmbajtur” në azhurnimin e listës së shteteve njohëse. Në uebfaqen e kësaj ministrie, te rubrika e shteteve që e kanë njohur pavarësinë e Kosovës, figurojnë vetëm 96 njohje.

Sipas MPJ-së njohja e fundit që ka ardhur në Kosovë është ajo nga Saint Kitts dhe Nevis më 28 nëntor të vitit 2012 (tribuna).

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).