Sa kohë ju mban kafja zgjuar?

Kafeina është e njohur për stimulim të sistemit nervor.

Kur shpërndahet në trup, kafeina rrit të rrahurat e zemrës në presionin e gjakut, duke rritur kështu nivelet e energjisë dhe përmirësuar disponimin, transmeton Indeksonline.

Kafeina ndikon shpejt dhe shumica e njerëzve i vërejnë efektet brenda pak minutash. Këto efekte zgjasin derisa trupi e metabolizon tërësisht kafeinën.

Secili person i ndjen efektet në mënyrë të ndryshme dhe tek disa persona mund të zgjasin më shumë se tek të tjerët.

Shtatzënat apo personat që kanë probleme me gjumë duhet të kenë kujdes me sasinë e kafeinës që konsumojnë për shkak të ndikimeve negative që mund të kenë mbi shëndetin e tyre./Indeksonline/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).