“Rusia u pengua ta zgjidhte problemin e Kosovës”

Ambasadori rus në Serbi, Alexander Bocan Harchenko, thotë se takimi i Vuçiq dhe Lavrov në Nju Jork ishte shumë domethënës.

Lidhur me Kosovën, ambasadori Harchenko thotë se deri më tani, udhëheqja serbe nuk ka pasur një përpjekje të vërtetë politike për të zgjidhur çështjen e Kosovës, dhe se absolutisht asgjë nuk është bërë.

“Rusia ishte penguar të bëjë atë që është e nevojshme për të zgjidhur problemin e Kosovës, por ajo ishte në kërkim të mënyrës së duhur për ta zgjidhur atë,” tha Bocan Harchenko, duke paralajmëruar se bisedimet që po zhvillohen në Kosovë sot nuk janë bisedime në kuptimin e vërtetë të fjalës.
“Serbisë i është dhënë një zgjedhje, ju keni alternativa, njëra është një kompromis dhe tjetra është, nëse nuk ka kompromis, njohja e pavarësisë së Kosovës” përfundoi Bocan-Harchenko, raportuan Tanjug, përcjell lajmi.net.

Kharchenko sqaroi se zgjidhja e problemeve ndërkombëtare nuk mund të funksiononte brenda natës, dhe se një qasje e tillë kërkonte një përpjekje të vështirë afatgjatë, por që rezultati ishte afatgjatë.

“Unë pata mundësinë të ndjekja zhvillimet në këtë rajon, dhe të bëj një përfundim bazuar në ato që unë shoh, jo në bazë të asaj që thuhet. Vura re se vendet e rajonit janë më të sigurta dhe ju mund të shihni se njerëzit ndjehen më të sigurt,” shpjegoi Bocan, duke shtuar se Rusia është e vetëdijshme për këtë sepse ajo vetë ka kaluar të njëjtat probleme. /Lajmi.net/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS