Rrushi i thatë ju sjellë shumë të mira…

Rrushi i thatë ju sjellë shumë të mira… 1-Vlerat ushqyese të rrushit të thatë:

Lexoni edhe:
Lëngu që heq kilogramët

Rrushi i thatë mund të jetë i zi ose i verdhë, me ose pa bërthama. Karakteristikë e tijë është se ai është si rrushi i freskët dhe përmban potasium, fosfor, kalcium, magnezium, bakër, hekur, fibra, karbohidrate, vitamin B, C dhe sheqerna, është i pasur me substanca anti-oksidante, ka një rol të rëndësishëm në kurimin e sëmundjeve të aparatit të fyrmarrjes dhe aparatit tretës.

2-Dobitë mjekësore të rrushit të thatë:

Ul presionin e lartë të gjakut.

Ul nivelin e kolesterolit në gjak.

Të mbron nga sëmundjet e zemrës.

Është qetësues për kollën, pasi ta kemi zier atë në ujë.

Largon gëlbazën.

Lufton mikrobet dhe viruset.

Antioksidant.

(Kosova Sot Online)

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).