Rrushi, dobitë e tij në shëndetin tonë

Nëse do bënim një listë me frutat më të shëndetshme patjetër qërrushi do ishte ndër vendet e para të rënditjes.

Është e këshillueshmë për cdo moshë, gjini, konsumimi rreth 250 gramë rrushi në ditë.

Sipas studiuesve, kjo do ishte një ushqim ideal, i cili do sjellë shumë përmirsime në shëndetin tuaj .

Rrushi pastron veshkat, ndihmon në eleminimin e gurëve të vegjël,pastron infeksionet në mëlçi, normalizon rrahjet e semrës, ul rrezikun e kancerit.

Gjithashtu, për shkak të sasisë së madhe të antioksidantëve që përmban, rrushiështë armiku kryesor i rrudhave, si dhe lufton aknet.

Këto efekte që sjell në organizëm, janë shumë të domosdoshme dhe nuk variojnë nga ngjyra apo lloji i rrushit.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).