Rrugëtimi i vështirë i Milaim Ramës për t’u bërë futbollist profesionist

Milaim Rama kishte shkuar në Zvicër nga Kosova si adoleshent.

Në vitin 1993, tashmë ish-futbollisti i njohur kosovar, e mori rrugën drejt kurbetit, ku do t’i bashkohej babait të tij, i cili kishte vite që jetonte në shtetin helvetik, ndërsa më pas rrugën e tij e ndoqi edhe familja.

46 vjeçari u rrit në fshatin Zhiti, në komunën e Vitisë.

Në atë kohë, Rama e njihte vetëm futbollin e rrugës.

“Nuk kam luajtur më parë futboll të madh”, theksoi ai në një intervistë dhënë emisionit “Fol Shqip Show”.

Fillimi i jetës në Zvicër nuk ishte i lehtë për të.

Atij i duhej të ambientohej në një realitet të ri, në një kulturë dhe gjuhë të re.

“Edhe unë kam vuajtur shumë në atë kohë dhe ishte e vështirë”, shton Rama.

Por, vendosmëria dhe puna e tij bënë që t’i kalonte krejt sfidat.

Rama ka luajtur në divizionin e pestë të Zvicrës, ndërsa hap pas hapi, ai i arriti majat dhe e mori një ftesë nga Kombëtarja e Zvicrës.

Ai u bë lojtar i parë shqiptar që luan për Kombëtaren e Zvicrës, për t’u pasuar më pas nga dhjetëra të tjerë.

Dhe, fati deshi që Rama ta zhvillonte ndeshjen e parë për Zvicrën pikërisht kundër Shqipërisë në Gjenevë.

Dhe, Milaimi e kujton shumë mirë atë ditë.

“Kam pasur emocione të jashtëzakonshme, sidomos kur këndohej himni kombëtar”, e kujton Rama lojën të cilën Zvicra e kishte fituar me rezultat 3:2.

Sipas tij, nuk është vetëm talenti i mjaftueshëm, por shumë punë, përkushtim dhe disiplinë.

Sipas tij, në Kosovë ka shumë talente, por që pakkush mund t’ia dalë.

Futbollisti i parë shqiptar në histori që luajti në një Kampionat Evropian shpreson që përmend përvojës së tij të mund t’i ndihmojë të rinjtë t’i arrijnë ëndrrat e tyre. /Gazeta Express/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS