RCCOLA

Rohde takohet me Osmanin pas paralajmërimit se moszbatimi i vendimeve të Kushtetueses e bllokon anëtarësimin e Kosovës në KiE

/ 2 minuta lexim

Presidentja Vjosa Osmani e ka pritur sot në një takim ambasadorin e Gjermanisë, Jorn Rohde.

Osmani dhe Rohde biseduan edhe për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Europës, një javë pasi ambasadori gjerman shprehu shqetësimin se ndikimi dhe presioni politik në Gjykatën Kushtetuese nuk e hap rrugën drejt anëtarësimit atje, raporton Gazeta Express.

“Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur sot në takim ambasadorin e Republikës Federale të Gjermanisë në Kosovë, Jörn Rohde. Në takim u diskutua për zhvillimet e fundit në vend, si dhe për mundësitë e thellimit tutje të bashkëpunimit Kosovë-Gjermani. Në këtë drejtim, Presidentja Osmani dhe ambasadori Rohde biseduan për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës, me ç’rast Presidentja Osmani potencoi rëndësinë e veçantë që ky proces të përmbyllet me sukses”, thuhet në njoftimin e Presidencës.

Osmani dhe Rohde folën edhe “për një sërë nismash e projektesh të interesit të përbashkët”. Osmani “foli edhe për edicionin e dytë të Forumit ndërkombëtar për Gratë, Paqen dhe Sigurinë si një platformë për ta avancuar bashkëpunimin bilateral në drejtim të përmbushjes së kësaj agjende”, njoftoi Presidenca.

Fidanishtja

Rohde para një jave e ndau shqetësimin e ambasadorit të BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog për pavarësinë dhe ndikimin e presionin politik të pushtetit mbi Gjykatën Kushtetuese.

“Ndani edhe këtu shqetësimin e kolegut tim europian. Sundimi i ligjit “à la carte” nuk e hap as rrugën drejt Këshillit të Europës e as drejt Bashkimit Evropian”, shkroi Rohde.

Szunyog kishte kërkuar që “vendimet e Gjykatës Kushtetuese të respektohen dhe zbatohen plotësisht, përfshirë edhe aktgjykimin e datës 19 maj 2016 për çështjen e Manastirit të Deçanit”.