Fundamenti

Rohde pas vizitës së Sarrazin: Procesi i Berlinit është elementi kyç në përparimin e Kosovës

/ 2 minuta lexim

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde ka njoftuar se i dërguari i posaçëm i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin ka përfunduar vizitën e tij në Kosovë.

Rohde derisa ka shpërndarë një fotografi të Sarrazin me kryeministrin Albin Kurti, ka shkruar se Procesi i Berlinit është element kyç për rrugën përpara, transmeton Telegrafi.

“Në takim me kryeministrin Albin Kurti, Manuel Sarrazin përfundoi vizitën e tij në Kosovë. Duke shprehur mbështetjen e palëkundur të Gjermanisë për rrugën e Kosovës përpara drejt integrimeve euroatlantike, ai theksoi se çfarë duhet bërë edhe nga ana e Kosovës. Procesi i Berlinit është elementi kyç për rrugën përpara”, thotë Rohde.

Uji Dea

Ndryshe, edhe kryeministri Kurti ka njoftuar se në takim me Sarrazin ka diskutuar për Procesin e Berlinit.

“Sot e takova të dërguarin e posaçëm të Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin. Ndërsa Procesi i Berlinit feston 10 vjetorin e tij këtë vit, ai nënvizon rëndësinë e tij si një platformë për bashkëpunim dhe rëndësinë e respektimit të marrëveshjeve të kaluara, përfshirë lëvizjen e lirë ndërmjet Kosovës dhe Bosnjës”, shkroi Kurti ditën e enjte.

Gjatë vizitës, Sarrazin ka takuar presidenten Vjosa Osmani, shoqërinë civile dhe Listën Serbe./Telegrafi/