Rohde mirëpret vendimin e Qeverisë për pronat e Manastirit të Deçanit: Moment historik

/ 1 minutë lexim
Uji Dea

Ambasadori gjerman në Prishtinë, Jorn Rohde, ka mirëpritur vendimin e Qeverisë së Kosovës e cila ka urdhëruar Agjencinë Kadastrale të zbatojë vendimin e Gjykatës Kushtetuese që t’ia njohë Manastirit të Deçanit të drejtën në pronë në 24 hektarë.

Përmes një reagimi në rrjetin social “X”, Rohde ka thënë se ky vendim shënon një hap të rëndësishëm në angazhimin e Kosovës në sundimin e ligjit.

“Më në fund u bë. Edhe pse zbatimi i vendimit të Gjykatës së Kushtetues ishte shumë i vonuar, shënon një hap të rëndësishëm në angazhimin e Kosovës në sundimin e ligjit”.

Uji Dea

“Ne urojmë Qeverinë e Kosovës, të gjithë akterët politikë të përfshirë dhe Manastirin e Deçanit në këtë moment historik”, ka shkruar ambasadori gjerman.

Vendimi për pronat e Manastirit të Deçanit është marrë në mbledhjen e ekzekutivit të mërkurën. Kryeministri Albin Kurti para kabinetit qeveritar tha se këtë vendim e ka marrë për ta hequr si kusht për pranimin e Kosovës në Këshill të Evropës. /Telegrafi/