RCCOLA

Rohde: Gjermania vazhdon të mbështesë Kosovën në rrugën drejt BE-së

/ 1 minutë lexim
Mobi Casa

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde ka thënë se Gjermania vazhdon të mbështesë Kosovën në rrugën drejt Bashkimit Evropian.

Rohde në një video të postuar në platformën X në Ditën e Evropës tha se pa vendet e Ballkanit Perëndimor, projekti evropian nuk është i plotë.

“Gjermania vazhdon të mbështesë Kosovën në rrugën e saj drejt BE-së. Pa vendet e Ballkanit Perëndimor, projekti evropian nuk është i plotë”, shkruan Rohde.

RCCOLA

Ai tutje thotë se BE është projekti më i suksesshëm i paqes në historinë globale.

“Është një projekt i papërfunduar dhe shpresoj që shumë shpejt të ketë anëtarë të rinj dhe në mesin e këtyre shpresoj të jetë Kosova një ditë. Gjermania është duke bërë gjithçka që të mbështesë këtë proces”, thotë Rohde. /Telegrafi/