Riza Abdyli i quan skandaloze tre vendimet e fundit të udhëheqjes komunale në Gjilan

Gjilan – Tre vendimet e fundit skandaloze të komunës së Gjilanit, që janë: Vendosja e Drejtorisë së Kulturës në objektin e ri të Bibliotekës, futja e rrugës me 4 korsi mespërmes qytetit, e ndan atë, e rrezikon dhe e nxjerr jashtë funksionit urban, për shërbim të komunikacionit ndërurban, është një thikë mespërmes trupit të pandarë të qytetit dhe dhënia e pronës së Higjienës, në qendër të qytetit, prapa muzeut, për ndërtimin e administratës së Bashkësisë Islame, gjithashtu për malverzime politike e kalkulime të votave, tregon që mandati i këtij kryetari të papërgjegjshëm, do të ketë pasoja shumëvjeqare në planin urbanistik dhe organizimit qytetit ka shkruar Riza Abdyli këshilltar nga PDK-ja.

Në vende evropiane ku ne i kemi edhe bashkatdhetarë̈t tanë, ku edhe kryetari i komunës i ka familjen, edhe pse një drejtues komune është i zgjedhur, komuna edhe për çështje shumë më të vogla merr mendimin e qytetarëve, me forma të ndryshme të konsultimit e deri te votimi.

Edhe te ne, qytetarët duan të japin mendimin e tyre por atyre u merret vetëm vota në zgjedhje sa për t’i fituar mandatet, pastaj me votat e të mandatuarve vendoset për fatin e tyre, edhe kundër interesave të tyre.

Këtu çalon demokracia në vendin tonë. Udhëheqësit tanë udhëhiqen nga autoritarizmi, më shumë sesa nga vlerat demokratike.

Gjithçka do të jetë e kotë, çdo peticion, çdo kundërshtim deklarativ, çdo pakënaqësi qytetare apo edhe e jona si opozitë, nëse kryetari i komunës vendos që të kontrabandojë çfarëdo plani përmes komplotit të votave të deputetëve.

Tre vendimet e fundit skandaloze të komunës së Gjilanit, që janë:
Vendosja e Drejtorisë së Kulturës në objektin e ri të Bibliotekës
Futja e rrugës me 4 korsi mespërmes qytetit, e ndan atë, e rrezikon dhe e nxjerr jashtë funksionit urban, për shërbim të komunikacionit ndërurban, është një thikë mespërmes trupit të pandarë të qytetit dhe dhënia e pronës së Higjienës, në qendër të qytetit, prapa muzeut, për ndërtimin e administratës së Bashkësisë Islame, gjithashtu për malverzime politike e kalkulime të votave, tregon që mandati i këtij kryetari të papërgjegjshëm, do të ketë pasoja shumëvjeqare në planin urbanistik dhe organizimit qytetit.

Kjo është sepse të tillët, komunën e shohin si mandat, si pronë të mandatit, jo veten si të mandatuar për t’i shërbyer asaj.

Po ndihemi me faj edhe ne si opozitë, për të gjitha veprimet e përçudnuara të cilat nuk po arrijmë t’i stopojmë ka thënë Abdyli./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).