Rifat Kukaj

Poezi nga Ramadan Mehmeti

Nga më erdhi kjo kokërr rrush!
Kush ma dha? E di kush?
O, ja ku qeshet xhaxhi Rifat,
Me shaka bota u mbush!

Kokërrmeli nga përralla
Po e ndjek një gaforre,
Në livadh sa shumë valle!
Gaforrja qenka defatore!

Po Drenica pse buçet,
Mos pengojmë mikun poet?
Nxjerr nga vargjet qeshje plot,
Ai pa gëzime nuk rri dot!

I bashkohemi edhe ne,
Me shumë këngë e hare,
Kërkojmë kudo lumturi,
Gishtoja po rritet përsëri!

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).