Rexhep Qosjes, çmimi letrar “Drita e Minatorit”

Mitrovicë – Akademik Rexhep Qosjës, iu nda çmimi i edicionit të dytë të manifesitmit ndërkombëtar “Drita e Minatorit”, që u mbajt të shtunën në Mitrovicë. U tha se emri i Qosjes nderon këtë manifestim letrar që organizohet nga Lidhja e Shkrimtarëve të Kosovës dhe Shoqata e Shkrimtarëve të Mitrovicës me mbështetje të Ministrisë së Kulturës dhe Drejtorisë Komunale për Kulturë.

Vendimin për ndarjen e këtij çmimi e lexoi, Shyqri Galica, nënkryetar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës (LSHK). Ai tha se figura e Qosjes është komplekse, meqë në vetë përfshin shkrimtarin, kritikun, historianin e letërsisë, politikologun dhe njeriun që gjithë jetën ia kushtoi zgjidhjes së çështjes shqiptare.

Ndërsa, kryetari i LSHK-së, Adem Demaçi, i cili ka ndarë çmimin për akademik Qosjen, kërkoi me tepër mbështetje nga insitucionet për shkrimtarët dhe organizatat e tyre. Ai tha ata meritojnë më shumë, siç meriton edhe Mitrovica të ketë një manifestim dinjitoz.

Ndërsa akademik Qosja, pasi ka marrë çmimin letrar, tha se në moshën e tij gjërat pranohen me qetësi. Megjithatë, pranoi se çmimi “Drita e Minatorit”, përbën përjashtim në këtë rast. “Ky çmim më sjell gëzim, meqë mban emrin e minatorëve, të cilët e ndriquan Kosovën dhe u bënë pjesë e historisë më të ndritur të saj”.

Poashtu ai tha se ndjehet i nderuar meqë këtë çmim e merr nga dora e një njeriu të veçantë, nga dora e një veprimtari të shquar të çështjes kombëtare, siç është Adem Demaqi.

Të pranishmit i ka përshendetur edhe kryetari i komunës, Avni Kastrati si dhe zëvendësministri i Kulturës, Hajdin Abazi.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).