Rexhep Kadriu e përjeton rëndë ndarjen nga jeta të gazetarit dhe biznesmenit nga Turqia Sadullah Sipahioglu

Gjilan – Sapo mora lajmin e rëndë për ndarjen nga jeta pas një sëmundje të shkurtër dhe i prekur nga COVID-19, në moshën 62 vjeçare të dajës tim, Sadullah Sipahioğlu në Turqi. I lindur në Dobërçan, djali i Hafez Jasharit, një personalitet i shquar nga komuna jonë. Gazetar i mirë, një biznesmen i suksesshmëm, atdhetar i devotshëm, njeri që njihte mirë diplomacinë̈ dhe që tërë jetën e tij ia kushtoi marrëdhënieve shqiptaro-turke ka shkruar Rexhep Kadriu.

Ishte kryetar i Shoqatës “RUMELI”, dhe koordinator i Këshillit të Biznesit turko-kosovar dhe i vendeve të Evropës Juglindore.

Nga paslufta në Kosovë, ishte urë lidhëse mes institucioneve të Republikës së Kosovës dhe Turqisë. Të tilla vdekje krijojnë̈ boshllëqe të mëdha përveç në familje e rrethe shoqërore, edhe në angazhimet institucionale që kanë për qëllim thellimin e marrëdhënieve mes dy shteteve. Daja Sadullah ka ditë ta bëjë më së miri këtë punë, sepse kishte virtyte të larta njerëzore, profesionale dhe humane, i afërt me të gjithë dhe konkret. Ngushëllime familjes Sipahioğlu në Turqi, familjes në Kosovë dhe gjithë atyre që e njohën ka shkruar Rexhep Kadriu./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).