Refreni i mjerimit

Nga Demir Krasniqi – Parodi humoristiko – satirike

Kërkoj rrugën e shpëtimit ,
Ndiej refrenin e mjerimit –
Bahet mirë, bahet mirë ,
Hajt se bahet mirë !

Zgjidhet ndërrohet Qeveria –
Rritet terri e papunësia !
Bahet mirë , bahet mirë ,
Hajt se bahet mirë !

Durojnë populli nga uria ,
Nëpër botë na ikë rinia !
Bahet mirë , bahet mirë ,
Hajt se bahet mirë !

Janë mbushë rrugët me lypsarë ,
Fëmijë jetima si hamallë !
Bahet mirë, bahet mirë ,
Hajt se bahet mirë !

Vdesin njerëzit për ilaçe ,
Mbushë lokalet me helaçe !
Bahet mirë , bahet mirë ,
Hajt se bahet mirë !

Ikë rinia nga shkollimi ,
Marrin rrugë degjenerimi !
Bahet mirë , bahet mirë ,
Hajt se bahet mirë !

Pensionistët janë tha e terë ,
S’ ju troket askush në derë !
Bahet mirë, bahet mirë ,
Hajt se bahet mirë !

Jetojnë njerëzit pa kulm mbi kokë ,
Fukaraja janë shtri për tokë !
Bahet mirë, bahet mirë ,
Hajt se bahet mirë !

Për çdo ditë shkollat shkatërrohen ,
Kurrë për nxënës nuk riparohen !

Bahet mirë, bahet mirë ,
Hajt se bahet mirë !

Shiten fabrika e xeherore ,
Pa bukë n’ gojë klasa punëtore !
Bahet mirë, bahet mirë ,
Hajt se bahet mirë !

Shumë doktorë kanë ble Rengelin –
Para kohës ta bien exhelin !
Bahet mirë, bahet mirë ,
Hajt se bahet mirë !

Prej një sëmundje – t’i bajnë pesë ,
Me reçeta – njëzet e pesë !…
Bahet mirë, bahet mirë ,
Hajt se bahet mirë !

Me diploma falsifikate –
T’ shtinë ndër brisk e t’ bajnë sallatë !…
Bahet mirë, bahet mirë,
Hajt se bahet mirë !

Liderët tanë i ka marrë pusi –
Po frikohen prej Statusi !
Bahet mirë, bahet mirë ,
Hajt se bahet mirë !

Po s’e mbolle arën me grurë –
Mos prit kot , se s’ bahet kurrë !
Mbille t’ mirën , korre vet ,
Se e mira kurrë s’ vjen vet !

Po s’ ndërtove vet shtëpi –
Do t’ jesh rob e qiraxhi !
Mos rri n’ gjumë, more i shkretë ,
Se shtëpia s’ ndërtohet vet !

Thuaj gjumit lamtumirë ,
Se me gjumë nuk bahet mirë !
Puno drejt , thuaj me dëshirë –
E bajmë mirë, e bajmë mirë !

Gjilan, më 18 . 02. 2006 .

Demir KRASNIQI

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).