UBT

Receta për lëngun që ul shtypjen e lartë të gjakut

/ 1 minutë lexim

Ky lëng është mjaft efikas në uljen e shtypjes së gjakut, shkaku i përbërësve që posedon.

Ananasi i pasur me kalium dhe natrium ndihmon në mbajtjen e shtypjes normale të gjakut.

Në një studim nga ekspertët në institutin “Queen Mary’s William Harvey”, në Britani, njërit grup u kishin dhënë kapsula joorganike, derisa të tjerët kishin konsumuar lëngun e panxharit.

Kishin krahasuar më pas shtypjen e tyre të gjakut dhe ndryshimet biokimike në qarkullim.

Kishin vërtetuar se nitratet nga lëngu i panxharit kishin ndikuar në shëndetin kardiovaskular, duke u treguar po aq i efektshëm sa edhe kapsulat.

Përbërësit:

1 gotë qumësht bademi

Fidanishtja

1 ½ e gotës ananas të freskët të copëtuar

½ e gotës lëng të freskët portokalli

½ e panxharit të prerë të zier

¼ e gotës kërcej të prerë të selinos

Përgatitja:

Të gjithë përbërësit i vendosni në blender, i përzieni derisa të shndërrohet në lëng të trashë. E shërbeni dhe kënaquni në shije.