Reagojnë profesionistët, Gjilani po e humbë zemrën e qytetit, po shkatërrohet hapësira gjelbëruese

Gjilan – Selvije Mustafa Shefkiu arkitekte thotë se sipërfaqet gjelbëruese paraqesin mushkëritë e qytetit, ide kjo e cila me të madhe qarkullon nëpër botën e civilizuar duke tërhequr vëmendjen për një ndërgjegje të zgjuar humane. Çudi po kujt i shkoi ndermen për me e shkaterru edhe këtë pak sipërfaqe gjelbëruese që ekziston dhe me ngarkue qendrën me rrugë me 4 korsi!!?

Postimi i plotë i Selvije Mustafa Shefkiu

Posaçërisht kjo mënyrë e zhvillimit të qytetit në përgjithësi ka qitur në dritë laramani të konsiderueshme në aspektin e ndërtimit dhe zhvillimit ambiental, me zona, hapësira e rrugë të stërngarkuara dhe në këtë mënyrë ka krijuar një pamje të keqe dhe një identitet negativ arkitektural dhe urbanistik. Kur është në pyetje qendra e qytetit të Gjilanit, ku takohen dhe zhvillohen varietete aktivitetesh, vete shtrirja dhe pozita e qytetit me arteriet rrugore nëpërmes, frekuentimi i lartë i automjeteve, si dhe gatishmëria e qytetarëve për të përdorë ato në mënyrë të pa kontrolluar, duke mundësuar kështu prodhimin e dioksid karbonit në nivele shumë më të larta nga ato të cilat sipërfaqet e mbjellura me drunj do të mund të absorbonin.

Sipërfaqet gjelbëruese paraqesin mushkëritë e qytetit, ide kjo e cila me të madhe qarkullon nëpër botën e civilizuar duke tërhequr vëmendjen për një ndërgjegje të zgjuar humane. Çudi po kujt i shkoi ndermen për me e shkaterru edhe këtë pak sipërfaqe gjelbëruese që ekziston dhe me ngarkue qendrën me rrugë me 4 korsi!!?

Me siguri jo profesionistët! Po deklarohet që po luftohet me virusin Covid-19!!!, përkundrazi me shkatërrimin e kësaj hapësire gjelbëruese u ngulfatën mushkrit e qytetit ka shkruar arkitektja Selvije Mustafa Shefkiu./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).