Reagim i G2 dhe Lëvizja “Vatra”, qeverisja Haziri tallet me Luginën

Gjilan – Që komuna e Gjilanit është katandisur si mos më keq, kjo vërehet në çdo pore të saj. Komuna e Gjilanit e mbushi qytetin me buste e përmendore të cilat nuk po mirëmbahen fare. Shumë nga to u ndërtuan vetëm sa për t’ia “hequr gajlen”, siç është rasti i freskët i Sylë Zarbincës, i cili duket qesharak si për nga përmasat ashtu edhe nga ngjyra.

Por, më e keqja është se ky busti i këtij luftëtari të shquar u vendos në park aty ku më së shumti glacohet nga sorrat. Nuk është e rastësishme që Lutfi Hazir vendosë bustin nën bimët ku qëndrojnë shpendë të cilët aty ku rrinë edhe glacojnë, shpendëve nuk u zihet për të madhe sepse nuk logjikojnë, por njerëzit që kanë vendosë që busti të vendoset aty çka duhet t`i vën gishtin kokës. Ky bust dëshmon se qeverisja Haziri tallet me Luginën e Preshevës dhe me heronjtë e saj, duke e ndërtuar atë vetëm pas 10 vjet presioni dhe duke e vendosur në një vend tallës. Ai duhet të bëhet me përmasa të duhura dhe mos të vendoset aty glacohet orë e çast thuhet në reagimin e Lëvizja Qytetare “Vatra, dhe G2 i KK Gjilan./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).