Raporti i ri, ngecjet e vjetra

Komisioni Evropian nesër pritet ta publikojë raportin e shteteve për vendet e Ballkanit Perëndimor, duke përfshirë edhe Kosovën. Njohës të proceseve integruese thonë se edhe në këtë raport për Kosovën do të përsëriten kritikat që janë dhënë në të kaluarën, shkruan sot Gazeta “Zëri”.

Komisioni Evropian të martën do të publikojë Raportin për Kosovën (siç njihej më herët Raporti i Progresit), në të cilin pritet të jepen vërejtjet e njëjta sikur në raportet e kaluara.

Kritikat kryesore pritet të bëhen për politizimin e administratës publike, politizimin e bordeve të ndërmarrjeve publike dhe të agjencive të pavarura, mungesë të zhvillimit ekonomik, mungesë të përparimit të cilësisë së arsimit, etj.

Njohës të proceseve integruese thonë për “Zërin” se vlerësim relativisht më i mirë mund të jepet në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, që është kriteri i fundit për liberalizimin e vizave, megjithëse thonë se edhe këtu do të theksohet pafuqia e sistemit gjyqësor për largimin e ndikimeve politike.

Zyra e Kryeministrit nuk ka deklaruar nëse pret vlerësim pozitiv për Kosovën nga Komisioni Evropian.

“Qeveria e Kosovës pret që raporti i sivjetmë të reflektojë realitetin në Kosovë duke i paraqitur të arriturat tona dhe gjithashtu sfidat që na presin”, thuhet në përgjigjen e kësaj Zyre për “Zërin”.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).