Ramush Haradinaj në 2014’ën – Kryeministër në tentativë

Në fillim të 2014-s, Ramush Haradinaj ende nuk ishte rehabilituar nga humbjet dërmuese të zgjedhjeve lokale, që e panë partinë e tij të humbasë Pejën, Gjakovën, Suharekën dhe Rahovecin. Haradinaj mblodhi strukturat e partisë dhe tha që duhet punuar shumë për vitin e zgjedhjeve qendrore.
Diskursi i tij dhe i njerëzve të partisë së tij kishte të bëjë gjithë kohën me qeverisjen e keqe të Thacit dhe nevojën për ndryshimin e drejtimit edhe nga modeli që nuk duhej bartur i qeverisjes në Prishtinë nga Mustafa.

Drejtim i Ri e quajti Haradinaj ofertën e tij zgjedhore që përfshinte edhe pagë mesatare prej 1000 eurosh dhe hapje të vendeve të punës për 200.000 veta. Të gjitha këto i tregoi në një reklamë të kopjuar tërësisht nga Presidenti Obama. Takimet i transmetoi të gjitha direkt dhe ato ishin gjithashtu të stilit amerikan të town-halleve.

Të tillat arritën të bindin vetëm dicka mbi 9 % të kosovarëve. As në zgjedhjet e pesta pas luftës AAK-ja nuk fitoi dytë përqindje dy-shifrore. Shija e idhët e humbjes edhe në AAK zgjati vetëm 2 ditë, pasi që rrugët e Prishtinës u mbushën me njerëz që festonin marrjen e lajmit – Ramush Haradinaj do të bëhej më në fund kryeministër i vendit. Haradinaj u bë zëri i Bllokut që do të udhëhiqte procesin e rrëzimit të Thacit dhe PDK-së nga pushtetit.

Ai shërbeu edhe për afrimin e VV-së në kuadër të bllokut të madh. Mbrojti gjithë kohën edhe partitë e tjera kur u duhej të shpjegonin bashkimin. Tha se i besonte Mustafës. Për më shumë se 5 muaj i përballoi bashkë me të sfidat e përpjkejeve për krijimin e institucioneve të reja që shkonin në kundërshtim me vendimet e Gjykatës Kushtetuese. Por, kur i thanë se është mirë të spostohej sepse Mustafa duhej të bëhej kryeministër – Haradinaj nuk u zmbraps.

Kemi marrëveshje, tha dhe ajo duhet të respektohej. Vetëm ai mund të bëhej kryetar i qeverisë. Kur Mustafa e la për Thacin tha se kjo ishte një tradhëti e qartë. As me VV-në nuk u nda mirë që e akuzoi për flirtim me Thacin. Së paku teorikisht, Haradinaj kurrë nuk ishte më afër ta realizonte kthimin e tij të madh në postin e të parit të qeverisë.

Por, në vend të kësaj ai do të mbetet deputet i thjeshtë opozitar si pjesë e një grupi parlamentar të dobësuar rrënjësisht si rezultat i dështimit për t’u bërë deputet të Ardian Gjinit e Burim Ramadanit./koha/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).