Ramush Haradinaj kryeministër pas zgjedhjeve të reja

Një ditë pasi Ramush Haradinaj ka bërë publike ambicien për të marrë postin e Kryeministrit, ka ardhur përgjigja e partisë së Hashim Thaçit.

Nënkryetari i PDK-së, Hajredin Kuçi, ka thënë se partia e tij as që ka menduar dhe folur për mundësinë që liderit të AAK-së t’i jepet posti më i lartë qeveritar.

Megjithëkëtë, Kuçi ka thënë se PDK-ja po mendon të ndërtojë partneritet me AAK-në, jo vetëm në këtë mandat zgjedhor, por të paktën edhe në mandatin e ardhshëm.

“Personalisht mendoj se duhet ta ndërtojmë një partneritet afatgjatë me AAK-në. Kjo nënkupton jo vetëm brenda këtij mandati zgjedhor, por edhe për mandatin tjetër”, ka thënë nënkryetari i PDK-së.

Por a do t’ia lëshojë postin Hashim Thaçi Ramush Haradinajt?
“As s’e kemi menduar dhe as s’e kemi biseduar”, ka thënë Kuçi.
Burime diplomatike kanë thënë për “Express” se Kryetari i AAK-së mund të bëhet Kryeministër vetëm pas zgjedhjeve të reja.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS