Ragmi Mustafa: Shqiptarët e Luginës së Preshevës kanë frikë të shkojnë në spitalet e Vrajës dhe Leskovcit

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar Ragmi Mustafa në RTV Dukagjini thotë se ka një rritje të numrit të infektimeve në Luginën e Preshevës por s’ka statistika të vërteta.

“Shqiptarët e Luginës së Preshevës kanë frikë se nuk do të marrin shërbimet e nevojshme shëndetësore në spitalet e Vrajës dhe Leskovcit. Një numër i madh i shqiptarëve po shërohen në shtëpitë e veta pasi në spitalet e Vrajës dhe Leskovcit nuk ka asnjë mjek shqiptarë”, tha ai, përcjell Telegrafi.

Mustafa thotë se frika e shqiptarëve ndaj këtyre spitaleve është e bazuar në politikat diskriminuese shtetërore ndaj shqiptarëve të Luginës së Preshevës.

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar thotë se falënderon ministrin Zemaj për interesimin për shqiptarët e Luginës së Preshevës.

“Ministri Zemaj ka thënë se do të hapet një konkurs i veçantë ku do të kenë vend edhe specializantët nga Lugina e Preshevës”.

Mustafa thotë se kanë kërkuar nga Zemaj që edhe spitalet e Kosovës të jenë të gatshme që të trajtojnë edhe pacientët nga Lugina e Preshevës nëse këta të fundit shprehin gatishmëri.

“Me një bashkëpunim mund të ndërtohet në Kosovë një spital që do të trajtonte pacientët nga Lugina e Preshevës”, deklaroi ndër të tjera Ragmi Mustafa./Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).