Qyteti im

Poezi nga Avdush Canaj

Si lule tulipani
Qyteti im, Gjilani

Me djem si yje
E vajza këmishë jargavani
Qyteti im, Gjilani

Rritet si fëmijët
Ylberizohet përditë

Me dashuri sa oqeani
Gjilani im, Gjilani

Kur nata vjen
Me hënën shkëlqen
Ëndrra më sjell me tren
Nëpër fushë e det
Më i bukuri në planet.

Këtu ndodh magjia
Ylberi del edhe n`dimër
S`e palla për borën
Kurrë s`ia lëshoj dorën.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).