Quni: Me partnerët tanë mund t’i bindim serbët për ushtrinë

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës Anton Quni e ka mirëpritur ndryshimin e qëndrimit të presidentit Thaçi që formimi i ushtrisë të bëhet përmes ndryshimeve kushtetuese dhe jo përmes ligjit, duke e pasur kështu edhe përkrahjen e ndërkombëtarëve.

Quni vlerëson se marrja në konsideratë e qëndrimeve të partnerit ndërkombëtarë është shumë e rëndësishme.

Deputeti nga radhët e LDK-së, tha të premten për Express se siguria nacionale e vendit varet nga miqësia me Amerikën.

“Marrja në konsideratë e qëndrimeve të zyrtarëve te NATO-s dhe SHBA-së për mënyrën e transformimit të FSK-se në FAK është për tu përshëndetur.

Siguria Nacionale e Republikës së Kosovës nder të tjera varet edhe nga partneriteti dhe miqësia e sinqertë me vendet demokratike”, tha Quni.

Deputeti i Listës Serbe Nenad Rashiq tha sot për Express se nuk do të flasin me presidentin Thaçi për ushtrinë, ani pse kreu i vendit deklaroi se do t’i bind ata që ta votojnë themelimin e saj.

Por, Anton Quni thotë se për këtë, së bashku me ndihmën e ndërkombëtarëve do të mundohen që t’i bindin edhe Listën Serbe.

“Prandaj me unitetin e të gjitha subjekteve politike dhe në bashkëveprim të mirë me faktorët ndërkombëtarë është e mundur që të gjithë skeptiket por në këtë rast edhe përfaqësuesit e komunitetit serb të binden për nevojën e krijimit të kapaciteteve tona ushtarake”, u shpreh Quni.

Madje siç tha ai, pikënisja më e mirë për këtë çështje është Rezoluta e Parlamentit të Kosovës e miratuar në mes të muajit shkurt, me të cilën autorizohet Qeveria e Republikës së Kosovës të hartojë Strategjinë për transformimin e FSK-së në FAK, gjithnjë siç vlerëson ai, në bashkëveprim të ngushtë me SHBA-n, NATO-n dhe BE-n.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).