Qeveria heq kufizimin e lëvizjes për qytetarët

Pas gati dy muajve të kufizimit të lirisë së lëvizjes për qytetarët e Kosovës nga ora 22:30 deri në ora 5:00 të mëngjesit, Qeveria e Kosovës e ka hequr sonte këtë kufizimin.

Deri më sonte qytetarët janë detyruar që në 0ra 22:30 të mbyllen në shtëpitë e tyre përndryshe mund të gjobiteshin deri në 600 euro nga Policia.

Nga data 28 korrik 2020, duke filluar nga ora 22:30 deri në orën 05:00, ishte i ndaluar qarkullimi i personave fizik jashtë shtëpive/banesave të tyre në Komunat: Prishtinë, Prizren, Pejë, Podujevë, Gjakovë, Ferizaj, Lipjan, Drenas, Vushtrri, Mitrovicë e jugut, Gjilan, Fushë Kosovë dhe Shtërpcë, vetëm në rast lëvizje urgjente.

Gjithashtu Qeveria ka lejuar edhe kafiteritë që të punojnë deri në ora 23: 30.

Në mbledhjen sotme të 35-tën me radhë Qeveria ka liruar një sërë masash të cilat ishin ndërmarrë në luftën kundër COVID-19.

Vendimi i Qeverisë hyn në fuqi sonte.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).