Qeveria e mosbesimit të Kosovës e izoloi Luginën e Preshevës përballë pandemisë botërore të Korona virusit

Nga Nexhmedin Saqipi – Rrëzimi i ashtuquajtur Qeveria Kurti, nuk është pritur me ndonjë shqetësim të madh nga shqiptarët e Luginës së Preshevës, nga se për ata më shumë vlen një betejë kundër virusit më të rrezikshëm botëror të Covid – 19, se sa një luftë për karrige pushtetare.

Qeveria Kurti, ka qenë e dënuar që të dështoj për shumë arsye, të cilat u kurorëzuan me mosbesim, duke e larguar një udhëheqje, që arriti të funksionojë jo më shumë se 50 ditë. Por edhe për aq ditë sa udhëhoqi Albin Kurti me ekipin e tij qeveritar, i solli shumë probleme Kosovës, si në arenën ndërkombëtare, po ashtu dhe në atë vendore.

Që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës u ndërruan katër kryeministra, asnjë nga ata nuk u kujtuan ta quajnë veten: Qeveria Isa, Qeveria Thaçi, Qeveria Haradinaj, përveç se Qeveria Kurti, e cila hyri në historinë jo vetëm të këtij shteti, me mandatin më të shkurtër të qeverisjes së saj.

Pasojat e Qeverisjes Kurti, e cila iku me mosbesimin e dy të tretat e deputetëve të Parlamentit të Kosovës, i kanë hequr jo vetëm kosovarët, por edhe shqiptarët e Luginës së Preshevës, të cilët në momentet më të vështira të përhapjes së virusit Korona, u izoluan duke u lënë në një karantinë të dyfishtë, mes dy kufijve shtetërorë.

Ish kryeministri Albin Kurti, izoloi Luginën e Preshevës, në kohën kur serbët e Veriut të Kosovës, shpallën gjendjen e jashtëzakonshme sipas Beogradit, e ai, nuk kërkonte reciprocitet me bashkëkombësit e tij në lindje të Kosovës. Bile, nuk u dëgjua nga ai, as vetëm një reagim i vogël ndaj deklaratave të presidentit të Serbisë Vuçiq, kur tha se serbët e Veriut të Kosovës, të sëmurë nga virusi korona, do të trajtohen nëpër klinikat e Serbisë.

Pikërisht në kohën kur e gjithë bota u ngrit në këmbë për ta luftuar armikun e përbashkët të Korona virusit, ky farë kryeministri në ikje, me fshesën e tij politike, hakmerrej ndaj kundërshtarëve politikë, duke mos kursyer edhe ata të bashkëkoalicionit me përjashtime nga postet ministrore, të cilat ai vet i emëronte dhe i shkarkonte brenda natës.

Deri sa ish kryeministri Kurti, argëtohej me largimin e ministrave dhe udhëheqësve të tjerë, të cilët mendonin ndryshe, për ta nxjerr vendin nga kriza politike dhe ekonomike me ndihmën e miqve amerikanë dhe perëndimore, ai edhe në këto rrethana të jashtëzakonshme, mbillte përçarje dhe shkaktonte probleme artificiale.

Largimi i ish “Qeverisë” Kurti, do të mbahet mend për popullin e Kosovës dhe bashkëkombësit te saj në Luginë të Preshevës, si një shembull i keq se si nuk duhet të manipulohet me institucionet e ngritura me votën e qytetarëve, të cilët i zgjodhën ata jo për t’i qëruar hesapet mes njëri-tjetrit, por për ta përparuar vendin me ndihmën e miqve ndërkombëtarë dhe për tu kujdesur më shumë për shqiptarët e Luginës, të cilët gjatë gjithë proceseve luftarake e paqësore u gjendën përkrah tyre edhe pse nga ato kurrë nuk u shpërblyen.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).