Qepa e re bën çudinë

Mjekësia alternative qepën e re e konsideron shumë me vlerë dhe ushqim të shëndetshëm, e cila ndikon në trup si nga jashtë po ashtu edhe nga brenda. Pos se ndihmon te ftohjet dhe shtypja e gjakut, ndikon edhe kundër kërpudhave, stresit dhe lodhjes.

PEZMATIMI I FYTIT

Preni qepën në copëza, mund t’i shtoni edhe xhenxhefil të qëruar dhe kripë dhe krejt së bashku i vendosni në një qese apo peshqir për t’u ngrohur. Kompresën e ngrohtë e vendosni në hapësirat e pezmatuara (gjoks, fyt, apo edhe shpinë).

KËMBËT E ËNJTURA

Qepën e re zieni për disa minuta. Me blender e imtësoni, nëse është nevoja ia shtoni edhe pak ujë, derisa masa të shndërrohet në paste. Me një paste si kjo lyeni këmbët e ënjtura. Kjo recetë përdoret me qindra vjet dhe është shumë efektiv.

RRJEDHJET E HUNDËS

Shtrydheni qepën e re dhe me lëngun e saj e lagni një peshqir. Kompresën ashtu të lagur e vendosni në hundë, në hapësirat e sinuseve.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).