Qemajl Mustafa: Qëllimi rrënues i kryetarit të një komune

Gjilan – Udhëheqja e komunës së Gjilanit në krye me kryetarin Lutfi Hazirin, po bën krejt çka është e mundur për ta rrënuar çdo të arritur në mandatet e mia e të PDK-AKR dhe jo vetëm të këtij mandati, por edhe larg më shumë ka thënë Qemajl Mustafa.

Po i numëroj vetëm disa raste aq të dukshme e aq ilustruese:
1. Stopimi i procesit të realizimit të zonës ekonomike rajonale në Llabjan përkundër nevojës së skajshme për këtë zonë;
2. Pengimi dhe injorimi i partneritetit privat-publik me austriakët në ndërmarrjen e përbashkët “Ecohigjiena” përkundër nevojës poashtu të madhe për investime dhe partneritete me partnerët nga jashtë;
3. Degradimi i mirëmbajtjes së parqeve të qytetit dhe zonave tjera publike deri në “vdekjen klinike” të tyre;
4. Nxjerrja e drunjëve dekorues nga hyrja jugore e qytetit (e Ferizajit) me qëllim të “zgjerimit” të rrugës nga tri në katër korse anipse një zgjerim i tillë nëpër qytet është i panevojshëm, i dëmshëm dhe pa pikën e efektit praktik;
5. Sjellja e anarkisë prishtinase te ndërtimet edhe në Gjilan. Për asgjë tjetër përveç përfitimeve joligjore për fisin e klanin politik të kryetarit;
6. Propozimi për me e heqë emrin e kolosit kombëtar Fan S. Nolit nga biblioteka rajonale e me e vendosë emrin e krijuesit tonë (të çmuar e të njohur gjithsesi) Beqir Musliut. Kjo i bie sikur ajo përvoja qe del nga urtia popullore “Po prishi shpi për me marue hajat”. E din mire Luta pse e bën këtë pune. Fan Noli nuk e ka asnjë familjar e militant në Gjilan po Beqir Musliu po. Dmth emri i Beqes i sjell do vota po ai i Fan Nolit thuaja asnjë sepse po të ishte se paku një intelektual pro veprës e jetës aq krijuese letrare e kombëtare te Nolit, kishte me reague deri tashti. Së paku unë nuk e kam pa asnjë reagim të tillë;
7. Sjellja e “normalitetit” të të qënit drejtor e menaxher edhe nëse je i akuzuar nga prokuroria. Ju rikujtojmë se, ne nuk e kishim asnjë punëtor të akuzuar, në asnjë nivel, gjatë dy mandateve. Te ne kishte rend, kishte disipline, kishte respekt ndaj punës dhe qytetarit të komunës, kishte rezultate kulminante në punë;… Akuza e mëvonshme ndaj nesh është plotësisht politike, është diskredituese e persekutuese, është boshe dhe është e sajuar pikërisht nga qarku kriminal i Lutfi Hazirit që shtrihet në të gjitha partitë e vjetra, të vjetruara e të prishura deri në themelet e tyre. Po fokusohem te një raport që komisioni i aksionerëve të komunës e paska paraqitur para kuvendit të komunës. Ajo që unë e pashë në dy a tri faqe teksti të thatë të këtij raporti (pa asnjë tregues numerik, pa asnjë shifër financiare e zhvillimore), jo që nuk e qartëson situatën në këtë partneritet, por e mjegullon krejtë dhe kuvendi mbetet pa informatë rreth asaj se çka po ndodhë në këtë partneritet. Zatën, qëllim i parë dhe i fundit i kësaj udhëheqje është krijimi i paqartësive dhe turbulencave për me e lehtësue rrënimin sa më të shpejtë dhe sa më elegant të këtij partneriteti dhe të arriturave të tjera në vitet e përkujdesjes maksimale për komunën 2008-2013.
Përkundër pengesave të qëllimshme, plotësisht të programuara, partneriteti me austriakët ka shënuar trende pozitive të dukshme si në rritjen e numrit të punëtorëve, në strukturën kualifikuese të tyre, në rritjen e fushëveprimit, në rritjen e inkasimit, në rritjen e pagave të punëtorëve, në uljen e obligimeve të shumta të KRM Higjiena, ne avancimin teknologjik të saj,… Problemet që eventualisht mund të lindin gjatë punës, i zgjidhin fillimisht palët në marrëveshje me mirëkuptim.
Kjo mund të bëhet edhe me ndihmën e menaxhmentit të komunës dhe të KK-së dhe këta hapa janë të përshkruar qartë e saktë në këtë akt të partneritetit. Mungon vetëm vullneti i zotit të shtëpisë. Mungon vullneti politik i Lutfi Hazirit. Për këto pengesave kryetari po ia bën në vazhdimësi këtij partneriteti, në një periudhe është alarmuar edhe ambasadori austriak në Kosovë dhe përmes tij edhe Isa Mustafa, lideri i LDK. Nejse, qëllim i parë dhe i fundit është me e përzënë partnerin e jashtëm. Dakord, ju menaxhment dhe kuvend i komunës, bëjeni. Por, bëjeni me fakte dhe me ballafaqim faktesh para këshilltarëve të kuvendit, në mënyrë që kuvendi ta ketë të qartë për çfarë po merr vendim. Ndryshe, neglizhenca dhe qëllimi i keq i juaji mund t’i kthehet bumerang i rëndë komunës nga vendimet e ndonjë gjykate brenda e jashtë Kosove. Kujdes!. Qemajlofobia e juaj lehtë mund të bëhet gropë rrënuese për ju. Çka pas krejtë këtyre akteve stopuese e rrënuese të kryetarit aktual të komunës? Së paku bëjeni një studim të vetëm dhe lidheni një partneritet të vetëm për tetë vite të dy mandateve tuaja. Ne i bëmë katër studime dhe i realizuam tri. Së paku jepni alternativë për zonën ekonomike dhe lëvizni përpara… Nëse nuk dini, nuk mundeni e nuk doni të ndërtoni, së paku mos rrënoni. Të jeni të sigurtë se do ju mallkojnë gjeneratat që vijnë për këtë që po i bëni komunës sot. Do ju mallkojnë fëmijët tuaj. Populli i Gjilanit tashmë e ka të qartë (edhe pse me shumë vonesë), se kush e pati sinqerisht e kush e pati me hile qasjen ndaj tij. Ai tashmë e ka të qartë për të dytën herë, ashtu siç e pati në vitin 2007 se prapa punëve tuaja “t’hajrit” nuk fshihet gjë tjetër përveç sherrit të madh për komunën dhe popullin e saj. Aty ku ka hajni e joshje të interesit personal e fisnor, nuk ka hajr për publikun. E kundërta është punë e rëndë për ju. S’mund ta bëni dot ka thënë Qemajl Mustafa./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).