Pusetat e hapura të kanalizimeve, pa mbulojë (kapakë), po u shkaktojnë pasiguri qytetarëve vitias

Viti – Në fshatin Ramjan të Komunës së Vitisë, është identifikuar një pusetë e hapur, që është e vendosur në rrjetin kryesor të kanalizimit të fshatit.

EVSB, i publikon fotot ku duket hapur puseta, se mungon mbulesa (kapaku), puseta është shqetësuese, sepse individë të pa përgjegjshëm kanë dëmtuar, apo vjedhur kapakunë e pusetes e cila paraqet pa siguri për banorët e fshatit, e sidomos për nxënësit që vijojnë mësimet në Shkollën fillore, “Skender Emërllahu”, në fshatin Ramjan.

Puseta duket edhe në foto, se nga rruga kryesore e fshatit është 4-5, metra distancë, dhe thellësia e saj është mbi dy metra e nxënësit e frekuentojnë thuajse çdo ditë vajtje ardhje për në shkollën e fshatit, për të vijuar mësimin e tyre.

EVSB, mendon se fajin në këtë rast nuk e kanë institucionet, sepse pusetet kanë qen të kompletuara, por përgjegjësia bie mbi ata persona të pa përgjegjshëm që bëjnë dëme të tilla.

Urojmë që dukurit e tilla mos të përsëriten më, sepse veprimi i tillë mundë të sjell pasoja dhe dëme të mëdha, mjafton të pësoj ndokush nga kjo puset e hapur, dhe pastaj si do të ndihet individi i cili ka bërë një dëm të tillë.

EVSB, fton Poicinë e Kosovës,organet përkatëse, që të zbardhin rastin, dhe personi që ka vjedhur kapakunë të merr dënimin e merituar, dhe po ashtu ftojmë organin mbikëqyrës të puseteve të siguroj mbulesën(kapakun), për puseten e lart përmendur, sepse në çdo moment mundë të pësoj ndokush qoftë fëmijë apo i rritur, apo dhe mundë të hedhë ndokush ndonjë gjësend dhe mbyllet i tërë kanalizimi i fshatit.

Puseta gjendet skaj rrugës kryesore të fshatit Ramjan, afër parkut të fshatit, përballë varrezave./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).