Punëtorët e “Trepçës” vazhdojnë grevën, kërkojnë pagën e muajit tetor

Punëtorët e kombinatit “Trepça” që nga mbrëmë janë duke vazhduar grevën, me arsyetimin se ata nuk kanë marrë ende pagën e muajit tetor.

Sipas kryetarit të Sindikatës së Punëtorëve të “Trepçës”, Gani Osmani, punëtorët do ta vazhdojnë grevën derisa ta marrin pagën e mbetur.

Osmani për “Telegrafin” tha se punëtorët e tri ndërrimeve kanë hyrë në grevë.

“Që nga dita e djeshme, përkatësisht nga mbrëmë, punëtorët e ‘Trepçës’ janë duke mbajtur grevë, me arsyetimin se ende nuk e kanë marrë pagën e mbetur të muajit tetor. Punëtorët janë këmbëngulës që do ta vazhdojnë të mos punojnë derisa ta marrin pagën”, tha Osmani.

Ndryshe, Qeveria e Kosovës në fillim të javës kishte marrë vendim që “Trepçës” t’i ndahen 1.1 milion euro.

Ky vendim është marrë pasi minatorët e minierës në Stantërg kishin ndërprerë punën në fillim të këtij muaji për shkak të mosmarrjes së pagave për muajin tetor.

Gjithashtu, disa herë punëtorët e kombinatit “Trepça” kanë pasur vonesa në marrjen e pagave.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).