Pse majdanozi është bimë e njohur!

Majdanozi është bimë e njohur, e cila largon sasinë e ujit shtesë nga organizmi i njeriut, prandaj për këtë arsye shihet edhe si e nevojshme për shëndetin e fshikëzës dhe veshkave.

Është i pasur me minerale, si kalium, hekur, kalcium, mangan, magnez dhe bakër. Në mjekësinë popullore çaji nga majdanozi ndihmon te artriti, gihti, veshkat dhe fshikëza.

Shpeshherë përdoret edhe për zbutjen e gastritit. Pastrojeni majdanozin, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”, përderisa shija është e hidhur dhe mund ta ëmbëltoni me pak mjaltë. Mbushni një enë me ujë dhe e vloni, i shtoni një sasi të vogël të majdanozit dhe e lini të mbuluar ashtu për pesë minuta dhe mund ta pini.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS