Mobi Casa

Pse duhet të konsumoni fruta çdo ditë

/ 1 minutë lexim
Mobi Casa

Frutat janë të dobishme për shëndetin pasi përmbajnë shumë lëndë ushqyese. Përveç kësaj, frutat gjithashtu ju mbajnë energjik gjatë gjithë ditës dhe gjithashtu largojnë lodhjen.

Disa arsye pse duhet t’i përfshini në rutinën tuaj të përditshme:

Konsumi i frutave ndihmon në rënie nga pesha zvogëlon peshën

Fruti përmban fibra dhe kalori të ulët që rregullon peshën.

Për shkak të fibrave, stomaku është i ngopur për një kohë të gjatë dhe nuk keni dëshirë për ushqime junk.

Mobi Casa

Konsumimi i frutave rregullon diabetin

Frutat përmbajnë polifenole dhe fibra të cilat ulin nivelin e insulinës dhe sigurojnë lehtësim nga diabeti i tipit II.

Megjithëse sheqeri është i pranishëm në fruta, polifenolët rregullojnë nivelet e sheqerit në gjak.

Njerëzit duhet të konsumojnë 400 gramë fruta ose duhet të konsumohen 5 racione prej 80 gramësh.

Nëse ndiqni këto rekomandime, do të keni lehtësim nga shumë probleme shëndetësore si dhe do të ndiheni më të fortë dhe energjik.