Pse disa persona kanë simptoma të ftohjes më të rënda?

Të prekeni nga një ftohje është një eksperiencë e lodhshme që askush nuk e preferon.

Megjithatë, për disa është më e keqe, ngase përjetojnë simptoma shumë më të rënda krahasuar me të tjerët.

Sipas një studimi të realizuar nga Universiteti i Virginia-s, ekziston një arsye shkencore për këtë që lidhet me bakteret që gjenden në hundë.

Hulumtuesit kanë ardhur në përfundim se personat, hundët e të cilëve kanë më shumë baktere “staphylococcus”, kanë më shumë gjasë që të kenë simptoma që janë më shumë akute, krahasuar me personat që kane më pak baktere të këtij lloji në hundë.

Përderisa ftohja shkaktohet nga një virus, organizmat brenda hundës mund të ekzagjerojnë simptomat duke ndikuar aftësinë e përjashtimit të virusit nga kanali i hundës.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).