Prokuroria: 20 vjet burg për kosovarin që vrau të shoqen dhe kunatën

Veç kësaj, zyra e prokurorit publik në Brugg-Zurzach ka kërkuar për të një dëbim 15-vjeçar nga Zvicra, pas vuajtjes së dënimit

Dy motrat shqiptare Alma B. * (38 vjeçe) dhe Ilda F. * (31) janë vrarë në Hausen (Kantoni Aargau) në fillim të vitit 2018. Fajtor për vdekjen e tyre ishte burri i Almës R. B. * (57). Për këtë, kosovari duhet të mbajë 20 vjet burg, shkruan sda.ch.

R.B. pati goditur me thikë gruan e tij Alma B. dhe motrën e saj Ilda F. në Hausen AG në fillim të vitit 2018. Të dy gratë nuk kishin pasur asnjë shans për të mbijetuar dhe kishin vdekur në apartamentin ku ishin sulmuar, transmeton albinfo.ch. Arma e vrasjes, një thikë, qe siguruar nga policia në vendin e ngjarjes. Kosovari qe arrestuar me të ardhur erdhi policia.

Për vrasjen e dyfishtë, R.B. sipas prokurorisë duhet të dënohet me 20 vjet burg. Veç kësaj, zyra e prokurorit publik në Brugg-Zurzach ka kërkuar për të një dëbim 15-vjeçar nga Zvicra, pas vuajtjes së dënimit, përcjell albinfo.ch. Ndërkaq, vrasësi e sheh veten si viktimë, duke pretenduar se ka vepruar në vetëmbrojtje.

Sipas deklarimit të bërë të hënën, prokuroria publike ka mendim të kundërt me atë të të akuzuarit dhe nuk do të komentojë rreth sfondit të veprës penale deri në seancën kryesore.
Raporti psikiatrik i porositur nga prokuroria publike ka konkluduar se R.B. vuan nga një çrregullim depresiv.

Prandaj, prokurori publik kërkon një masë ambulantore krahas dënimit me 20 vjet burg. I akuzuari ndodhet në paraburgim që nga koha e vrasjes. Akuza është në pritje në Gjykatën e Rrethit, në Brugg.

Para veprës së përgjakshme, kosovari ishte tashmë në i njohur nga autoritetet për shkak të dhunës në familje.

Bashkëshortja e tij Alma B. kishte paraqitur një ankesë kundër R. B. në janar të vitit 2017. Pas dy ditësh në burg, qe vendosur që ai të lejohej të afrohej pranë apartamentit për dy javë, transmeton albinfo.ch. Gruaja më pas kishte tërhequr ankesën e saj dhe kjo është arsyeja pse prokurori publik pati mbyllur procedurën kundër tij në shtator të vitit 2017.
Ka qenë për 18 vjet

Alma dhe R. B. kishin jetuar 18 vite bashkë, shumicën e kohës, në Zvicrën gjermane,

Prokuroria: 20 vjet burg për kosovarin që vrau të shoqen dhe kunatën

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).