Presidentja ta tregojë datën!

Presidentes së Kosovës, Atifete Jahjaga, po i kërkohet që të tregojë datën kur liderët e partive politike të ofrojnë një zgjidhje rreth formimit të institucioneve të reja. Në të kundërtën, mungesa e gjetjes së një zgjidhjeje kushtetuese, besohet se do ta çonte vendin drejt zgjedhjeve të parakohshme parlamentare.

Njohës të çështjeve politike, vlerësojnë se presidentja duhet t’i njoftojë liderët politikë se deri kur kanë kohë që të ofrojnë një formulë për dalje nga kriza. Sipas tyre, presidentja nuk duhet të presë deri në pafundësi.

Analisti Artan Muhaxhiri, vlerëson se mostregimi i afatit po ndikon që edhe presidentja t’i ndihmojë partitë politike që ta vazhdojnë ngërçin.

Sipas tij, edhe PDK edhe VLAN para presidentes po gjejnë arsyetime për vazhdimin e bllokadës. “Mungesa e plotë e vullnetit nga Blloku dhe PDK për të gjetur ndonjë zgjidhje, ndikon që edhe vetë presidentja të duket e pafuqishme, sepse dihet deri ku mund të shkojnë kompetencat e saj dhe ndikimi i saj mbi liderët politikë”, ka thënë Muhaxhiri…(Tribuna)

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS