Presidentja Osmani: Kosova e përkushtuar në parandalimin e ekstremizmit

Me ftesë të presidentit të Nigerit, Mohamed Bazoum dhe presidentit të Konfederatës Zvicerane, Ignazio Cassis, presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, gjatë vizitës në New York, ka marrë pjesë në një konferencë të Fondit Global për Angazhimin dhe Qëndrueshmërinë e Komunitetit, në të cilën ka konfirmuar përkushtimin e palëkundur të Republikës së Kosovës në parandalimin e ekstremizmit të dhunshëm.

Presidentja Osmani ka theksuar se bashkëpunimi mes shteteve është i domosdoshëm dhe në funksion të mbrojtjes së atyre që rrezikohen nga grupe e dhunshme ekstremiste dhe organizata terroriste.

Në këtë Konferencë, Osmani ka potencuar se Kosova është mbështetur nga Fondi Global i Angazhimit dhe Rezistencës së Komunitetit, ndaj sipas saj, kësaj radhe shteti i Kosovës ka vendosur të kontribuojë duke e mbështetur Fondin.

Sipas Osmanit, në luftimin e sfidave të përbashkëta, duhet qëndruar bashkërisht.

“Bashkëpunimi dhe ndërgjegjësimi qëndron në thelbin e zgjidhjeve të qëndrueshme dhe të gjata ndaj kërcënimeve sistematike, të cilat minojnë prosperitetin e shoqërive tona”, ka theksuar presidentja e vendit, duke shtuar se vendosmëria dhe këmbëngulja janë rruga jonë përpara. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS