Presidenti shqiptar Bajram Begaj zhvillon vizitën e parë zyrtare dyditore në Kosovë

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj më 15 dhe 16 gusht realizon vizitën e parë zyrtare në Kosovë.

Begaj do të takojë drejtuesit më të lartë të shtetit dhe të opozitës në Prishtinë.

Agjenda e vizitës së presidentit shqiptar përfshin takime me presidenten Vjosa Osmani, kryeministrin Albin Kurti, kryeparlamentarin Glauk Konjufca, takim me komandantin e KFOR-it dhe me ushtarët e Forcave të Armatosura të Shqipërisë në Kosovë.

E hënë, 15 gusht 2022
10:00-10:10 Ceremonia pritëse nga Sh. S. Dr. Vjosa Osmani – Sadriu, Presidente e Republikës së Kosovës
10:10-10:15 Fotografimi i dy Presidentëve (para hyrjes kryesore të ndërtesës së presidencës) Nënshkrimi në librin e miqësisë nga Presidenti i Shqipërisë
10:15-10:30 Takimi Tête-à-tête mes: Sh. S. Dr. Vjosa Osmani, Presidente e Republikës së Kosovës
10:30-11:30 Takim me Presidenten e Republikës së Kosovës Sh. S. Dr. Vjosa Osmani-Sadriu dhe delegacionin
11:45 Nderime para memorialit për Personat e Zhdukur
11:50-12:10 Deklaratë e përbashkët e dy Presidentëve
12:15-12:55 Takim me Kryetarin e Parlamentit të Republikës së Kosovës, Sh. T. Z. Glauk Konjufca
13:00-13:10 Takimi Tête-à-tête me Albin Kurtin, Kryeministër i Republikës së Kosovës
13:00-13:45 Takim me Kryeministrin e Republikës së Kosovës, Sh. T. Z. Albin Kurti dhe delegacionin
15:45 Homazhe tek varri i Presidentit Rugova dhe vendosje e Kurorës
16:35 – 17:00 Homazhe tek varrezat e Familjes Jashari dhe vendosje e Kurorës
Vizitë në shtëpinë muze të Familjes Jashari

E martë, 16 gusht 2022
09:00-09:30 Takim me Kryetarin e PDK-së, Z. Memli Krasniqi
09:35-10:05 Takim me Kryetarin e LDK-së, Z. Lumir Abdixhiku
10:10-10:40 Takim me Kryetarin e AAK-së, Z. Ramush Haradinaj
10:45-11:00 Takim me partitë minoritare
11:15-11:45 Takim me Komandantin e KFOR-it
12:20-12:50 Takim me trupat e Forcave të Armatosura Shqiptare, që shërbejnë në KFOR (Pejë)
13:35–14:15 Takim me Kryetarin e Komunës së Prizrenit
14:25-14:45 Vizitë në Kompleksin e Lidhjes së Prizrenit /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS