Presheva me rritje në natalitetit, në Bujanoc zvogëlohet?

Ekspertët nga Instituti Republikan i Statistikave parlajmëron se numri i banorëve në Serbi është zvogëluar rrteh 385 mijë në 10 vitet e fundit.

Sipas këtyre të dhënave nga 169 komuna në Serbi gjatë vitit 2016 ka pasuar rritje të natalitetit në Sjenicë, Novi Sad, Preshevë, Novi Pazar dhe Tutin, shkruan Titulli.com.

Instituti Republikan i Statistikave ka njoftuar se në komunën e Bujanocit ka ulje të natalitetit në krahasim me vitet e kaluara.

Vlerësimi i këtij instituti ështe se në Serbi jetojnë 7 milion e 58 mijë e 322 qytetarë ndërsa të gjinisë femërore janë 183 mijë më shumë se meshkuj./Titulli.com/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).