Prend Berisha, pjesë e Asamblesë së qytetit Wil

Berisha vjen në këtë pozitë pasi që paraardhësja e tij nga kjo parti (CVP), Christa Grämiger në mbledhjen e fundit kishte dhënë dorëheqje nga asambleja

Prend Berisha, 26-vjeçari nga qyteti Wil i Kantonit St. Gallen, duke filluar nga sot është pjesë e Asamblesë së Qytetit të tij. Ai këtu i përfaqëson zgjedhësit e CVP-së, (Partisë së Krishterë Popullore), shkruan albinfo.ch. Berisha vjen në këtë pozitë pasi që paraardhësja e tij nga kjo parti, Christa Grämiger, në mbledhjen e fundit kishte hequr dorë nga Asambleja.

Duke qenë se Grämiger kishte qenë anëtare e komisionit për punë kadastrale, Prend Berisha e merr edhe këtë funksion pas dorëheqjes së saj.

Prend Berisha, edhe pse është ndër më të rinjtë në këtë asamble, nuk është i papërvojë në politikë. Ai, në vitin 2015 kishte kandiduar për një vend në Parlamentin Nacional të Zvicrës, ku, natyrisht, nuk kishte mundur të zgjidhej.

Politikani i ri Berisha, me rrënjë nga Kosova, ka mbaruar maturën profesionale në drejtimin komercial. Ai e sheh të ardhmen e tij, krahas profesionit, edhe në politikë.

Që nga rinia e hershme ka shfaqur interesim për jetën publike. Ai ka thënë se në CVP ka parë vendin e duhur për pikëpamjet e tij politike, shkruan albinfo.ch. Berisha ka përmendur forcimin e familjes, sigurinë dhe përfshirjen e të rinjve në politikë, si temat ku është më shumë i fokusuar.

Berisha shprehet se e ndien veten më së miri në CVP, në radhë të parë për arsyen se ajo është parti e qendrës dhe si e tillë, ajo nuk polarizon. “Unë mund të bashkëpunoj si me të gjelbrit liberalë, ashtu dhe me SP-në ose SVP”, ka thënë veç tjerash në një prezantim të tij sot në gazetën Tagblatt.

Të kujtojmë: Në Asamblenë e Qytetit Wil është prej tashmë disa mandatesh anëtar edhe shqiptari tjetër nga ky qytet, politikani tashmë i njohur, Arbër Bullakaj, i cili përfaqëson Partinë Socialdemokrate (SP).

Prend Berisha, pjesë e Asamblesë së qytetit Wil

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).