Prarimi

Poezi nga Mehmetali Rexhepi

erdhi prarimi
me vashën prej avulli
mbase ajo kishte harruar t`mi kthente thesaret
vaktësinë e atyre pikave avulluese
stisje filigrani
për qafë të asaj nuse

*
ti
dridhje tingujsh të blertë të kitarës
polen i shkundur prej gishtash të Jusuf Gërvallës
jepi shend melodisë së zamares
më nxirr jashtë kryqëzimeve
gërshërëve të zeza të hijeve
mos eja lot-vërshues
më hedh mes njomështish të lastarëve
praro bulëzat mbi trungun e thatësisë time

*
prarim
eja me fijet e fëmijërisë
urbanizmi sa kishte nisë
të thuret shporta e rrjepur prej zbrazëtisë
ndoshta ende përcëllon ngricë e vesës
cakërro me të kuqen e venës
t`i ndizet pigmenti buzë-qershisë
përderisa (a)gurron gjaku
e ruaj për shkrirjen e atij akulli
kur i trashet lirisë

*
i fryve valës dhe çele tiparin
të pa thënat lidheshin nyje
në dialogët e kakofonisë
kishin hyrë monologët e mbërthyer
kujt t`i duartrokiste publiku
fjalës e ditës i kishte ngelë e njëjta meny

*
pa rrezet tua
fshihet kontrasti
as matet hija
shkundet tërmeti

bie arkitektura
mbi skia

*
ja si më prarove mijëra dhurata sythash
le të ngjyejnë tej malesh të bardhët plisa
çastet buzë purpurta
le të më puthin
por ah
vetëm derisa të galdojnë petalet
mandej gjethet kërcejtë e ethet

*
ç`është e bukura
pa prekjen tënde
pos peng modeli
ai i pa vjeli

*
prarim i këtij rruzullimi
praroje dhe trungun tim
se ja po më thërret
amshimi

Gjilan, 16 kallnor 2020

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).