Populli zviceran rinovon shkollën në Kabash të Vitisë

Gjilan – Vlera e këtij projekti që kryesisht është financuar nga projekti Logos-Helvetas është 47.931.16 € ndërsa 20 % të këtyre mjeteve janë financuar nga Komuna e Vitisë.

Nxënësit e shkollës fillore të fshatit Kabash të Vitisë kanë pritur sot me duartrokitjet përfaqësuesit e projektit Zvicër Kosovë për Qeverisje Lokale dhe Decentralizim LOGOS-Helvetas dhe përfaqësues të Institucioneve komunale pasi që sot është bërë përurimi i projektit të renovimit të kësaj, konkretisht të dyerve dhe dritareve.

Vlera e këtij projekti që kryesisht është financuar nga Projekti LOGOS-HELVETAS është 47.931.16€ ndërsa 20 % të këtyre mjeteve janë financuar nga Komuna e Vitisë .

Me këtë rast Norbert Piljs nga Projekti Zvicër Kosovë për Qeverisje Lokale dhe Decentralizim Logos Helvetas u shpreh shumë i kënaqur me mirëpritjen e nxënësve dhe personelit mësimor , ai tha se ky investim është bërë në veçanti për këta nxënës . “Arsyeja kryesore pse ne kemi investuar në dyert dhe dritaret në atë mënyrë që të mësimi të zhvillohet sa ma mirë” u shpreh Piljs.

Ai tha se ky investim është bërë nga populli Zviceran por edhe të Kosovarëve të cilat i paguajnë taksat shtetit zviceran. Drejtoresha e kësaj shkolle Nadire Ymeri tha se ky projekt në renovimin e dyerve dhe dritareve të shkollës e bënë të mirë një punë më të mirë në të ardhmen e kësaj shkolle. Ajo shprehi falënderimet e veçanta për Qeverinë Zvicerane, Komunën dhe të gjithë atyre që kanë kontribuar .

Ndërsa zëvendëskryetari i Komunës së Vitisë Abdyl Bajrami ju uroj nxënësve dhe personelit mësimor të kësaj shkolle renovimin e bërë nga Populli Zviceran duke theksuar se ky investim është bërë si duhet dhe është një nga investimet e qëlluara.

Ndërsa Fehmi Neziri nga Drejtoria e Arsimit tha se në këtë projekt ka investuar edhe komuna e Vitisë me 20 % të mjeteve. Ai tha se ky projekt ka krijuar kushte më të mira për zhvillimin e mësimit mësimor. Gjithashtu gjatë ditës së sotme janë ndarë edhe disa mirënjohje për ata që kanë kontribuar në këtë projekt të rëndësishëm. /rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).