Policia dënon qytetarët për mos zbatim të Vendimit të Qeverisë

Gjilan – Policia e Kosovës, gjatë zbatimit të masave të ndërmarra nga Qeveria e Kosovës dhe institucionet e Shëndetësisë si pasojë e pandemisë Covid 19, për periudhën kohore gjatë 24 të fundit të datës 04 Gusht 2020, në të gjitha shtatë komunat e rajonit të Gjilanit, kanë shqiptuar dyqind e tetëdhjetë e tetë forma (288) , (fletë paraqitje) për mos respektim të këtyre masave. Në Gjilan janë shqiptuar gjithsejtë njëqind e katërdhjet e shtatë (147) forma që u janë dorëzuar inspektorëve sanitar ose edhe janë shqiptuar direkt gjatë bashkëveprim me ta në terren.

Të gjithë këta persona janë takuar nga policia duke mos i përfill vendimin e qeverisë.
Rastet e evidentuara nëpër komunat e DR të policisë në Gjilan:
Nga Komuna e Gjilanit njëqind e katër dhjet e shtatë (147) fletë paraqitje, nga Komuna e Kamenicës njëzet e dy (22), nga Komuna e Vitisë gjashtëdhjetë (60), nga Komuna e Kllokotit trembëdhjetë (13) , Komuna Novobërdës dy (2), dhe nga njësitet e trafikut rajonal dhe njësitet tjera mbështetëse janë evidentuar katër dhjet e katër (44) raste.
Në pesë (5) raste të veçanta Policia e Kosovës po ashtu ka asistua inspektorët sanitar Komunal.

Policia e Kosovës i thërret dhe apelon te qytetarët që ti respektojnë me përpikëri masat e ndërmarra nga ana e Qeverisë , ne dhe të gjitha institucionet e shtetit e kemi vetëm një qëllim mbrojtjen e shëndetit të qytetarëve tanë, në të kundërtën të gjithë ata që takohen duke mos i zbatuar këto masa ndaj tyre do të ndërmerren veprime të parapara me ligj thuhet nw njoftimin e Ismet Hashanit./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).