Policat trashin fitimet e kompanive të sigurimeve

Aplikimi i tarifave kufitare për veturat me targa të Serbisë dhe Malit të Zi, ua kanë trashur fitimin e kompanive të sigurimit në Kosovë.

Për nëntë muaj kompanitë kanë shitur 578.1 mijë polica të sigurimit, apo 24.3 për qind më shumë se vitin e kaluar.

Në buletinin mujor të Bankës Qendrore të Kosovës, thuhet se sistemi i kompanive të sigurimit vazhdoi të zgjerojë aktivitetin e tij edhe gjatë tremujorit të tretë të vitit 2012, shkruan “Zëri”.

Sipas buletinit të BQK-së, vlera e parimeve të pranuara gjatë kësaj periudhe arriti në 63.3 milionë euro, duke shënuar rritje vjetore prej 7.9 për qind.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).