Poezia, një shok udhe

Fol muzë e ngadhënjimit të artit, fletë e çdo dite, muaji dhe viti kjo kohë më bën të vet-digjem me bashkëudhtaren time, poezinë

Rritu bimë e gjuhës dhe e fjalës
ti që vjen nga gjiri tragjik i jetës
ji shpërthim i flakëve të shpirtit
je lavdi e popullit të përgjakur

Në shpirtin vullkanor të poezisë
i kam të luajtura të tëra betejat
në jetën biologjike të këtij libri
t´i je nënëemadhja e arbërimit

Shqipëri, unë e ti jemi një gjak
që nga pellazgët e lashtë e Iliria
toka jonë qé shesh i luftërave
dhe arenë gjaku e perandorive

Kosovë, kryengritëse e këngës
stërmbesë e dardanëve të Trojës
në trup ende kem plagë të gjakut
nga fqinjët që tokat na igrabitën

2

—————————————-

Liri, bëje dorën grusht, mos u jep
me emrin tënd u rritëm betejave
për ty dashuruam mes plumbave
për ty i ramë grusht pushtuesve

Nuk ka paqe për lumin me vaj
nuk ka paqe për lumin e ndarë
me shpirt i këndojmë bashkimit
liri, këngës a i shkojmë në fund

Hënë është dhe pjesa që s´ndritë
diell është dhe nata që e jetojmë
me pellazgët ne jemi njëgjakësh
shqiptarët kudo jemi një vëlla

Kosovë, hapi regjistrat e tokës
në pasqyrë i shoh armiqtë e mi
kjo botë vërtet qenka një përrallë
Shqipëri, ka vetëm në gjuhën time

Shqipëri e ngadhënjimit të artit
ti më bëre ta njoh fuqinë e atdheut
dashurinë për ty e kam të shkruar
me gjakun e më të guximshmëve!..

Rrustem Geci – Dortmund, 31.12.205

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).