Poetit, shkrimtarit dhe studiuesit, Çlirim Hoxha

Nga Atdhe Geci

Nga “A” e lashtë e deri te “H” më e lashtë
nga “A” pellazge deri te “Zh” e Manastirit
gjuha jonë i ka dy afabete të shkruara; dy
alfabete nëpër kohëra të ndryshme.

Në antikë, Alfabetin pellazg të 54 shkronjave,
apo si njihet në popull, Alfabeti i Janinës, i
njëjtë me Alfabetin pellazgjik të Kristoforidhit

Në shekullin e XX-të, u shkrua Alfabeti i
Manastirit me 36 shkronja, të dyja alfabetet,
me vlerë të përjetësisë sonë kombëtare!…
Falë shqirtit hyjnor të Alfabetit pellazg

Me fuqinë e “A”s, pellazgo-ilire dhe “H”s,
U lind Evropa dhe njëqind gjuha të tjera!…
Mik, mburem, jemi popull gjysh i Evropës!…

Atdhe Geci – Dortmund, 2020

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).